Kohler 14RCA-QS6 14kW Aluminum Home Standby Generator 1ph
SKU: 14RCA-QS6
Write a Review
IN-STOCK | SHIPS FAST
Adding to cart… The item has been added
Essential Accessories
Click ‘Add to Cart’ to place in cart
Warranty
Manufactures Warranty: 5 Year Limited
Details
120/240V 1-Phase
The 14kW Kohler 50Hz/60 Hz generator continues to run the cooling, heating and security system when grid power fails. It kicks in within seconds after it senses the outage. The family, home and office can stay safe when a storm ravages the area. This dual fuel generator has advanced voltage and frequency regulation. The premium power quality it produces keeps all expensive electronics safe. 14RCA is an air-cooled model perfect for use with computers, laptops, cell phones, and tablets. Kohler 14RCA runs on a heavy-duty, commercial-grade engine that is designed for on-grid and off-the-grid applications. The 3-phase generator has exceptional motor-starting capacity at 33kVA at 240V and runs as quietly as an air conditioner at 67 dba. The 3-phase system produces three separate waves of power, delivered in a sequence to ensure a continuous uninterrupted flow of power that never drops to zero. Control real-time operations and diagnostics and view status codes that can be relayed to multiple contacts. Check run time, battery status, oil level from remote locations using your smartphone, tablets, laptops, and PCs.
14kW Kohler 14RCA Generator Features:
  • The generator can be paralleled with another generator when you need more power. PowerSync Automatic Paralleling Module (APM) (single-phase only) allows you to parallel two 14kW residential generators with the RDC2 controller.
  • Kohler 14RCA has a self-ventilated and drip-proof construction. It has a corrosion-proof aluminum enclosure and can only be installed outdoors, 18” from a building. For storm-prone areas, a concrete mounting pad is required for installation.
  • Kohler 14RCA 14kW Generator is compatible with Kohler Model RXT transfer switch, programmable interface module (PIM), and load shed kit.
  • 14RCA certifications and listings include cUL, UL 2200, CSA and EPA.
  • This 14kW Kohler model is backed by a 5-year/2000 hour limited warranty for on-grid applications and 18 month/1000 hour limited warranty for off-grid applications.